Regisztráció    Belépés    Fórum    Keresés    GyIK

Fórum kezdőlap » Trial építések » Eszmecserék, csevej




Új téma nyitása Hozzászólás a témához  [ 3 hozzászólás ] 
Szerző Üzenet
 Hozzászólás témája: A Styrolozás alapjai
 Hozzászólás Elküldve: szomb. feb. 25, 2012 1:16 pm 
 
...Ami itt bemutatásra kerül, arról megbeszélést vagy hozzáfűzni valót
az "Építés stirolból" témában ejtsünk meg a későbbi átláthatóság érdekében
itt : viewtopic.php?f=8&t=14...


Üdv
L Atya


Custom Builder HRCCT Co.
__________________________________________________________________________________
Csepel 130B ; Hummer H1 ; Project Crawler ; Toyota Hilux ; Grand Cherokee ; JeeP Nukizer ;
JeeP Cherokee XJ ; JeeP Comanches ; '63 Willy's JeeP ; Defender 109 ; JeeP Lower Forty ;

Kép


Vissza a tetejére 
  
 
 Hozzászólás témája: Re: A Sztyrolozás alapjai
 Hozzászólás Elküldve: szomb. feb. 25, 2012 6:45 pm 
 
Verseskötet több részben, ezt a Témát arra szánom, hogy segítséget nyújtsak
a nálam kezdőbb ragasztó és csiszoló művészeknek azaz a styrollal való önkifejezés Rc. világában,
legfőképpen bemelegítésnek a nemsokára elinduló step by step kaszni építéshez, esetleg segítségképpen.
Természetesen bármilyen építő vagy bővítő jellegű észrevételt, ötletet szívesen veszünk ezzel is növelve,
kiegészítve a tartalmat. Ami itt bemutatásra kerül, arról megbeszélést vagy hozzáfűzni valót
az "Építés stirolból" témában ejtsünk meg a későbbi átláthatóság érdekében
itt : viewtopic.php?f=8&t=14

Kép

Mint mindenhez ehhez a "szakmához" is valamiféle szerszámkészlettel kell rendelkezzünk,
mielőtt nekiállnánk a faragásnak. Ezen a képen az én komplett készletem látható,
melyen mindazon szerszám rajta van amit esetleg valaha is elővettem a styrolozás érdekében.
(kivételt képez a fúrógép, mely nem látható a képen)

Kép

A továbbiakban egyesével végigmennék mi-micsoda, de azt, hogy kifejezetten
mit mire lehet használni azt nem lehet behatárolni csak általánosan.
Erre majd magunk is rájövünk, amikor olyan eszközöket használunk,
a szerszám számára idegen alkalmazásra, ami néha meglepő,
de sok egyéb extra szerszám használatát kiválthatja az építkezések során.

Lássuk a lényegesebb szerszámokat.

Kések:
A képen jobb oldalt látható a vékonyabbik snitzerekből mindjárt két típus egy fém és egy műanyag, egyértelműen a fém tokos amin a késvezető penge is fém rendszerű tovább foglya szolgálni munkáinkat mint egy tizedéért megvásárolható műanyag kialakítású, bár műanyagban is vannak használható komolyabb márkás darabok, azoknak az árát helyenként többe mérik mint egy noname fém kialakításúét. Ezek fellelhetősége barkácsboltok -áruházak stb.

Kép

Lehet használni normál linóleum késeket azaz snitzert, viszont ez még ha a vékonyabbik is (9mm-es) akkor sem fogjuk tudni rendesen használni csak az egyenes vágásokra, bár ezzel "sok" pengét megspórolhatunk a kis pl. Olfa pengéinkből amelyeket az általánosan véve styrolozáshoz érdemes használni. Vehető ebből olcsóbb költséghatékonyabb verzió tecskó-lidli és egyéb helyeken de nagy valószínűséggel nemigen van hozzá pót-penge, így érdemes megnézni mielőtt veszünk egy "raktáráruházból-valót" kapunk e hozzá valamilyen pengetípust amit bele is tudunk rakni.
Tehát a dekorkés (képen jobb oldalt sárga nyéllel) ezekből vásárolhatunk fém illetve műanyag nyelű kiviteleket is, érdemes kipróbálni mert bár egy jobb típus műanyag nyelűje sem rosszabb mint egy fém olcsóbbé annak előnyére válhat a nyél "hajlékonysága" mely a vágások alkalmával még ha kissé is de felveszi kezünk kézfejünk ívét így téve kényelmesebbé a használatot. Styrolozáshoz ha már vásárolnunk kell mindenféleképpen dekor kést ajánlanék még ha a kezdeti beruházása drágább is mint egy snitzeré de a későbbiekben a pengék olcsóbbsága és a felhasználhatóság nagyobb palettája végett ez bizonyult nekem is költség és munka-hatékonynak. Ezeket Hobbi kellékes, művész és dekor-boltokban, néha barkácsboltban vagy nagyobb hipermarketben is fellelhetjük, de érdemes körültekintően választani az ár és az alkatrész vagy minőség végett is.
Nos ennyire egyik szerszámot sem fogom "kitaglalni" de aszt hiszem munkánk 60-70%-át ezek a látszatra egyszerű de nélkülözhetetlen kések fogják kitenni.
Ím az általam használt Olfa típusú műanyag nyelű kés két típusa egy olcsóbb és egy drágább művészkés néven futó darab.
Kép
Kép
Penge terén a laposabb azaz a 32°körülit érdemesebb használni mert a nagyon kihegyezett késpengék végei azaz "hegyei" hamarabb letörnek így sűrűn kell őket cserélni ellenben a pl 35° körülivel. Kis tartóban kapjuk a pengéket 25 db-os kiszerelésben melybe visszaraktározható a már használtabb pengék, életlen vagy törött-hegyű, melyekkel egyéb munkáknál érvényesülhetünk. (minták kikaparásánál nagyolásoknál)

Egyéb szerszámok terén jó használatot tesznek a kisebb vagy vékonyabb styrol-darabok eltörésénél a lapos, vagy zéger-gyűrű fogó, azaz hegyesebb végű fogóink.Reszelőkből nincs szükség "ráspolyokra" a kopottabb régi lapos félgömb vagy gömb reszelők teljesen jó használhatóak munkáinkhoz, esetleg kis furatok kireszeléséhez pl láncfűrész reszelők (3-6mm gömb reszelők) melyek jól jönnek a palettán. Ragasztás terén én a loctite (nem ! zselét) használom és végső erősítéshez szoktam alkalmazni pl az uhu műanyag ragasztóit de ezekkel csak a munka végeztével erősítem a pl autó kasznikat.
KépKép KépKép

Ollókat inkább a papírsablonok vágásához használok, a vasfűrész vagy a fogók felett látható kis modellező fűrészt pedig a bevágásoknál kellenek. A jobb oldali képen látható a normál HB-s ceruza előrajzolni ehhez evidens a minőségi hegyező vagy radír ami nem maszatol vagy zsírozza össze a styrol felületét. Csipesz a kisebb darabok felragasztásához, vagy a ruhacsipesz azok odafogatására harmadik kéz gyanánt. Csiszolóvászon 100-120-150 a nagyolásokhoz Ezek hasonlóak a ráspolyok mértékéhez, majd későbbi finom becsiszoláshoz szoktam 800 papír vagy csiszolókockát használni. (képen bal felül)

Kihagyhatatlan kellékünk a vágólap. Ezt úgy szint barkácsboltokban vagy hobbi és művészellátókban kaphatunk méretre az A6 tól az A2 méretig fellelhető. Erről érdemes tudni egy a speciális három rétegű „öngyógyuló” vágóalátéteket az OLFA vágóeszközökkel való használatra tervezték. Az alátétek mindkét oldala használható, a vágóalátéteken történő vágás megnöveli a vágópengék élettartamát, és pontosabb vágást tesznek lehetővé. Nem lehet belevágni mint az asztallapba vagy egy műanyag lapba. Derékszög (vinkli) azaz a 90°ami nem baj ha kéznél van egy egy munkadarab bejelölésénél vagy korrigálásánál. Egy ilyen szoc. maradék is megfelel ha esetleg szükség van rá a lényeg hogy pontos legyen.

KépKép

Vonalzó
Vágáshoz mindenféleképpen fém (általában alumínium) vonalzót ajánlanék főképpen azokat a fajtákat amelyeknek az alján csúszás azaz elmozdulásgátló gumicsík csíkok vannak. Egy egyszerű iskolai favonalzót egy szikével ~10-15 vágás alatt tönkreteszünk mert bele-bele kap a kés a vonalzó élébe.

Kép KépKépKép

Nem árt ha van Kör sablon vonalzónk és vagy normál körzőnk is a késsel való kör vágások kijelölésére, vagy a kisebb lukak kialakításához fúrószár készletünk. (pl. 1mm től 12 mm ig)
a vékonyakat ha nem kapunk hatlapfejű tokozással sehol, be lehet tekerni szigetelőszalaggal a jobb fogás érdekében, vagy beleágyazzuk valami hengerszerűbe amit könnyebben tudunk megfogni. (jobb kép öngyújtók felett)
Az egyszerű öngyújtót pedig a nem vágott sarkok hajlításához előmelegítésre használhatjuk de tudni kell ez kormol ellentétben a gáztűzhely láng feletti melegítéssel szemben, viszont egy gyújtóval pontosan a kívánt helyen tudunk melegíteni.
Esetleg érdemes még megemlítenem a fényképezőgépet mellyel jól dokumentálhatjuk a munkafolyamatot a magunk vagy mások részére.
Remélhetőleg felsoroltam a lényegesebb darabokat ha kihagytam valamit jelezzétek.

Üdv
L Atya


Custom Builder HRCCT Co.
__________________________________________________________________________________
Csepel 130B ; Hummer H1 ; Project Crawler ; Toyota Hilux ; Grand Cherokee ; JeeP Nukizer ;
JeeP Cherokee XJ ; JeeP Comanches ; '63 Willy's JeeP ; Defender 109 ; JeeP Lower Forty ;


Kép


Vissza a tetejére 
  
 
 Hozzászólás témája: Re: A Sztyrolozás alapjai
 Hozzászólás Elküldve: szomb. feb. 25, 2012 8:06 pm 
 
Lássunk pár ténylegesen alapvető vágást.
Első természetesen a normál egyenes
Ez történhet a vonalzó mentén vagy a már előzetesen megrajzolt vonalakon, vonalak mentén.
Első vágásként (ha ezt egy főképpen új éles - hegyes pengével tesszük) nem kell rányomjuk vagy nagyon belemélyesszük a hegyet a styrolba, hanem ún. karcolást végzünk. Majd a következő vágásként már kissé jobban rányomva vágjuk az előző karcolásunk segítségével a megfelelő nyomvonalban a vágást.
Ez azért lényeges mert ha már az első vágásnál pl 1mm styrolt ketté akarunk vágni vagy egy vastagabb anyagot mélyen akkor megeshet hogy bár vonalzó mentén vágva is de késpengénk nem a megfelelő vonalon fog haladni így tönkretéve a munkadarabot. Főképpen egy kezdő számára de egy pontos munkánál a gyakorlott kéz is jobban jár ha magát a "vágást" ilyen többlépcsős vágássorral oldja meg. Miután már min. kétszer finoman bemetszettük a jel mentén már lehet fokozatosan erősebben vágni a darabot. A gyakorlatban ez egy 1mm styrolnál egy karcolásból és +1 vagy +2 vágásból megoldható, de a 2 esetleg 3mm-es anyagvastagságnál bizony többszöri átvágást igényel mire el tudjuk vágni az anyagot teljesen.A jobb oldali képen egy 1mm styrol második vágásánál már látható hogy ketté lehet vágni az anyagot.

KépKépKép

Íves részek, vagy ív és egyenesek kombinációjánál valószínűleg már nem fogunk tudni vonalzó mellett vágni. Így a már előrajzolt vonalakat kell először megkarcolva gyengébben, majd több lépésben nagyobb erőkifejtéssel átvágni a munka darabot. A következő képeken egy 1m styrolon való kör kivágását szemléltettem. Első lépésben használtam a kör-sablon vonalzót és hb-s ceruzával megrajzoltam a kör vonalat.Ezután (2.kép) elkezdtem a styrol-darabot is forgatva először bekarcolni finoman majd minden újabb körnél egyre erősebben belemélyeszteni a pengét mindaddig újabb és erősebb köröket írva amíg külön nem válik a kör darabja.
KépKépKép

Lássuk ezt hasonlóan de már 2mm anyagvastagság mellett.
A bal első képen a felrajzolt vonal ami mentén végezzük a vágást. A 2. képen a már többször, de még át nem vágott vonalakat látjuk. Ezek után ha nagyobb ívet vágunk ki addig folytathatjuk a körbe körbe vágást míg át nem érünk teljesen amivel kiküszöbölhető a styrol eltörésénél kialakuló kagylós törés eshetősége. Viszont ez sok késhegyünkbe belekerülhet főképpen a gyakorlások elején, mert hamar betörok a penge leg hegye az anyagba ami a későbbi pontatlan vágásokat segítio elő vagy a pengecserét....

Kép Kép

Viszont ha az ívünk túl kicsi vagy nem megoldható a pontos teljes átvágás, akkor alkalmazhatjuk azt a variációt miszerint az előző lépéseket folytatva nem vágjuk tovább az anyagot, hanem megfogjuk kézbe és kissé meghajlítgatva a lapot a vágással ellenkező oldalon megjelenik a vágásvonalunk halványan de jól láthatóan fehérebben.(jobb oldali kép)

KépKép

Megfogjuk a lapot és a túloldalt is finoman első lépésben karcolva bemetsszük az igy keletkezett vonal mentén a styrolt. ezt csinálhatjuk addig míg el nem érjük a túloldali vágást azaz az anyag kb közepét és így kieseik a kívánt darab, vagy ha úgy érezzük kellőképpen megvágtuk mindkét oldalról az anyagot akkor a belső vágott darab finom körbemozgatásával a vágás mentén kipattanhat a munkadarabból. Természetesen ehhez a megoldáshoz pár darabot el fogunk rontani mire sikerülni fog, de a későbbiekben ez már rutin szerű feladat lesz egy pl ablak vagy ajtó nyílás kivágásánál egy autó kaszniján.

Kép Kép Kép

Természetesen egy egy megmetszett, de nem teljes átvágást akár kézzel vagy vékonyabb darabok esetében fogó segítségével el tudunk már törni, viszont így jelentkezhet a darab oldal élén az úgynevezett kagylós törés. Ezt a rossz oldalvonalat csiszolás segítségével tudjuk helyreállítani de így előre számolnunk kell a csiszolás végett kisebbedett anyag szélességgel. Azaz ha valamit nagyon pontosan méretre kell vágjunk vagy vágjuk át teljesen vagy alkalmazzuk a kétoldalról történő vágást ezzel nem lesz "rövidebb" vagy vékonyabb a munkadarabunk.


KépKép Kép
(Az asztalon történő egyensesbe csiszolás és a vonalzó mellett jól illusztrált egyenesített felület látható)
Kép Kép

Reményeim szerint első körben ahhoz hogy kipróbálhassuk a styrolozás kezdeteit, ennyi instrukció elégséges. Megtanulhatunk vele egyenest vagy íveket vágni és ha a pl nemsokára induló step by step kasznik vagy a már meglévő scale kiegészítők és egyéb építésekben olvasható intelmek használatával el lehet sajátítani pár dolgot a kezdetekhez.
Ha már tudunk kört kockát és negatív pl ablak nyílás szerű alakokat kivágni, már nem áll mesze
tőlünk az hogy egy bonyolultabb vagy összetettebb de elsőre nehéznek megoldhatatlannak látszó akár komplett kasznit is építsünk akár ilyeneket :

Kép Kép Kép

Üdv
L Atya


Custom Builder HRCCT Co.
__________________________________________________________________________________
Csepel 130B ; Hummer H1 ; Project Crawler ; Toyota Hilux ; Grand Cherokee ; JeeP Nukizer ;
JeeP Cherokee XJ ; JeeP Comanches ; '63 Willy's JeeP ; Defender 109 ; JeeP Lower Forty ;



Kép


Vissza a tetejére 
  
 
Hozzászólások megjelenítése:  Rendezés  
 
Új téma nyitása Hozzászólás a témához  [ 3 hozzászólás ] 

Fórum kezdőlap » Trial építések » Eszmecserék, csevej


Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 3 vendég

 
 

 
Nem nyithatsz témákat ebben a fórumban.
Nem válaszolhatsz egy témára ebben a fórumban.
Nem szerkesztheted a hozzászólásaidat ebben a fórumban.
Nem törölheted a hozzászólásaidat ebben a fórumban.
Nem küldhetsz csatolmányokat ebben a fórumban.

Keresés:
Ugrás:  
cron
Magyar fordítás © Magyar phpBB Közösség