Regisztráció    Belépés    Fórum    Keresés    GyIK

Fórum kezdőlap » Trial építések » Eszmecserék, csevej




Új téma nyitása Hozzászólás a témához  [ 92 hozzászólás ]  Oldal Előző  1, 2, 3, 4, 5, 6 ... 10  Következő
Szerző Üzenet
 Hozzászólás témája: Re: Elektronikai kérdések
 Hozzászólás Elküldve: kedd júl. 10, 2012 5:06 am 
 
Nem a pákán múlik a mukodés... :lol: :lol: :lol:
Sorosan kell mert max.5 V -körül bír egy Led
A 7,4 V-os aksi meg agyonvágná párhuzamosan ugye....
így ellenállás nélkül kettő kell sorosan és akkor darabja 3,7V-al melegszik
Azért köszke !!

Továbbra is keresem a szak megválaszt
Mi a megoldása ? Miért forró ? és mi tévő legyek vele ??

THX
Üdv

L


Vissza a tetejére 
  
 
 Hozzászólás témája: Re: Elektronikai kérdések
 Hozzászólás Elküldve: kedd júl. 10, 2012 5:17 am 
Sziklamászó
Avatar

Csatlakozott: szomb. jan. 21, 2012 2:52 pm
Hozzászólások: 1236
Tartózkodási hely: Százhalombatta
L Atya próbáld meg hármasával kötni őket, hátha! :roll:

-Döncy-

_________________
-Döncy-
duchony.zoltan@gmail.com
Telenor/354-2873


Vissza a tetejére 
   
 
 Hozzászólás témája: Re: Elektronikai kérdések
 Hozzászólás Elküldve: kedd júl. 10, 2012 7:52 pm 
Csirke
Avatar

Csatlakozott: kedd júl. 10, 2012 7:21 pm
Hozzászólások: 10
Tartózkodási hely: Budapest/Debrecen
Latya írta:
Továbbra is keresem a szak megválaszt
Mi a megoldása ? Miért forró ? és mi tévő legyek vele ??


Helló!

A ledek elé kell tenned ellenállást, jelen esetben nincs ami korlátozza az átfolyó áramot. Ezért melegszik. Ajánlott két ledet és egy ellenállást sorba kötni, ebből tetszőleges számút párhuzamosan.

Vagy a jelenlegi konstrukciódhoz használhatsz 1db ellenállást is, de ha így egy leded meghal, akkor automatikusan viszi a többit is magával.

Vagy használhatsz áramgenerátoros előtétet is, de ez jóval drágább és bonyolultabb is az előző megoldásoknál.

Ha megadod a ledek típusát, akkor kiszámolom a szükséges ellenállás értékeket Neked.

Üdv.:
Misi


Vissza a tetejére 
   
 
 Hozzászólás témája: Re: Elektronikai kérdések
 Hozzászólás Elküldve: kedd júl. 10, 2012 10:07 pm 
Csirke
Avatar

Csatlakozott: kedd máj. 01, 2012 5:39 pm
Hozzászólások: 23
így van, előtétellenállás kell. plusz a fehér lednek az a 3.7V hosszú távon sok. én stabilizálnám őket 3.3-3.5V ra. tehát jön a kábel az akkuról, ellenállás, majd onnantól minden led párhuzamosan. hiba kilőve, ha bármi meghal csak az nem fog világítani és csak azt kell cserélni nem kell végigméregetni minden ledet hogy jó e.

_________________
Terepjáróval bárhol meg lehet állni ahova felmegy az elsőkerék!
RcTuning.eu


Vissza a tetejére 
   
 
 Hozzászólás témája: Re: Elektronikai kérdések
 Hozzászólás Elküldve: szer. júl. 11, 2012 6:18 am 
 
Jujj
Köszönöm megátgondoljuk mi legyen
ami biztos ez kuka de lehet csak ledcsere és átkötögetés..

Még egyszer köszönöm

Üdv
L Atya


Custom Builder HRCCT Co.
__________________________________________________________________________________
Csepel 130B ; Hummer H1 ; Project Crawler ; Toyota Hilux ; Grand Cherokee ; JeeP Nukizer ;
JeeP Cherokee XJ ; JeeP Comanches ; '63 Willy's JeeP ; Defender 109 ; JeeP Lower Forty ;


Vissza a tetejére 
  
 
 Hozzászólás témája: Re: Elektronikai kérdések
 Hozzászólás Elküldve: szer. júl. 18, 2012 1:59 pm 
Csirke

Csatlakozott: vas. feb. 05, 2012 4:58 pm
Hozzászólások: 19
Tartózkodási hely: Bp. XX. ker.
Szeva Latya!

Idézet:
Nem a pákán múlik a mukodés... :lol: :lol: :lol:


Azért ezt a pisztolypákát felejtsd el... Ócó pézér nagyon jókat lehet kapni, sokkalta használhatóbbakat, mint ez... Én csak tudom...

Idézet:
Sorosan kell mert max.5 V -körül bír egy Led
A 7,4 V-os aksi meg agyonvágná párhuzamosan ugye....
így ellenállás nélkül kettő kell sorosan és akkor darabja 3,7V-al melegszik


Tegyünk tisztába néhány apróságot.
A LED tulajdonképpen nem más, mint egy dióda. (Nevében is benne van...) Ennélfogva a max. nyitófeszültsége nagyjából 1,2V, (leszámítva a kimondottan 3 V-os típusokat...), ahol is az átfolyó áram nincs korlátozva. Az ún. előtétellenállás ezt hivatott elvégezni, nevezetesen határolni az átfolyó max. áramot. Ha magas a feszültség, vagy nincs korlátozva az átfolyó áram, akkor bekövetkezik az általad leírt jelenség. Egy LED nem bír el 5 V-ot hosszú távon... Ha csak nem akarsz RC tojássütőt!

Szóval, két megoldás lehetséges:
1. Világításmodul használata, ez azért jó, mert ezek a modulok nem állandó árammal hajtják a LED-eket, hanem impulzus módban, rövid időnként túlhajtva árammal a LED-eket, ezáltal kímélve őket, viszont nagy fényerőt biztosítva.
2. Előtétellenállás használata, amit viszont Neked kell kiszámolnod, mekkora legyen. Attól függ, hány LED-et akarsz sorba, illetve párhuzamosan kötni. Ökölszabály: egy LED-en eső fezsültség max. 1,5 V, az áram típustól függően 10-100 mA. Adatlapok találhatóak a neten, számításhoz pedig a jó öreg Ohm bácsi törvénye alkalmazandó...

Remélem, tudtam segíteni, ha további kérdéseid vannak, beszéljünk!

Szép napot, üdv!


Vissza a tetejére 
   
 
 Hozzászólás témája: Re: Elektronikai kérdések
 Hozzászólás Elküldve: szer. júl. 18, 2012 6:12 pm 
Csirke
Avatar

Csatlakozott: kedd júl. 10, 2012 7:21 pm
Hozzászólások: 10
Tartózkodási hely: Budapest/Debrecen
Sziasztok!

fislac írta:
Tegyünk tisztába néhány apróságot.
A LED tulajdonképpen nem más, mint egy dióda. (Nevében is benne van...) Ennélfogva a max. nyitófeszültsége nagyjából 1,2V, (leszámítva a kimondottan 3 V-os típusokat...)


A LED nyitófeszültsége jóval magasabb a diódáénál.
(Már egy kommersz diffúz LED is csak 2.5V-tól kezd pislákolni.)

A Latya által használt ledeknek a nyitófeszültsége 3,2-3,4V körül lehet.
(Én max 30mA üzemi áramot adnék neki.)

fislac írta:
Ökölszabály: egy LED-en eső fezsültség max. 1,5 V, az áram típustól függően 10-100 mA. Adatlapok találhatóak a neten, számításhoz pedig a jó öreg Ohm bácsi törvénye alkalmazandó...


Ezt az "ökölszabályt" nem ismerem, de az alkalmazásának sem lenne sok értelme...
http://www.hobbielektronika.hu/segedprogramok/?prog=led_elotet_soros
Ezzel a programmal gyerekjáték kiszámolni a szükséges ellenállás értékét.

Én így számolnék:
Tápfeszültség: 8,4V /2 cella lipo/
LED nyitófeszültsége: 3,3V
LED-ek száma: 2db
LED-en átfolyó áram: 30mA

Üdv.


Vissza a tetejére 
   
 
 Hozzászólás témája: Re: Elektronikai kérdések
 Hozzászólás Elküldve: csüt. júl. 19, 2012 6:37 am 
 
Köszke
azért látom oszlanak a vélemények ..megvárom az eszmecsere végét de lekötelez minden hozzlrtő kommentje !
csak a végén majd írjátok le úgy is hogy én is értsem mit csináljak.... :lol: :lol: :lol:

szal eddig amit látok : 2 Led-enként (soros párban kötésnél) egy ellenállás.. jól értelmezem ?

Ja de : Honnan tudom mekkorka mA megy át egy leden ? az aksi 2200 vagy 1400 mA-s Lipo 2 cell.... számít ?

THX

Üdv
L Atya


Custom Builder HRCCT Co.
__________________________________________________________________________________
Csepel 130B ; Hummer H1 ; Project Crawler ; Toyota Hilux ; Grand Cherokee ; JeeP Nukizer ;
JeeP Cherokee XJ ; JeeP Comanches ; '63 Willy's JeeP ; Defender 109 ; JeeP Lower Forty ;


Vissza a tetejére 
  
 
 Hozzászólás témája: Re: Elektronikai kérdések
 Hozzászólás Elküldve: csüt. júl. 19, 2012 9:42 am 
Sziklamászó
Avatar

Csatlakozott: pén. jan. 27, 2012 7:14 pm
Hozzászólások: 1099
Latya írta:
Ja de : Honnan tudom mekkorka mA megy át egy leden ? az aksi 2200 vagy 1400 mA-s Lipo 2 cell.... számít ?

L


Akksi kapacitás nem nagyon számít :)

áramra meg Ohm törvény :D
Kép

Ebay-en 50db nagy fényerejű fehér led fríshiping 2$, szoval nem szoktam vacakolni velük, meg az élettartammal. Megy minden elé 1K-s ellenállás, és jóccak :) Ha tarlóégető fényt akarsz, mehetsz lejjebb 470ohm-ra :lol:


Vissza a tetejére 
   
 
 Hozzászólás témája: Re: Elektronikai kérdések
 Hozzászólás Elküldve: csüt. júl. 19, 2012 12:44 pm 
Csirke

Csatlakozott: vas. feb. 05, 2012 4:58 pm
Hozzászólások: 19
Tartózkodási hely: Bp. XX. ker.
Hűha,

most látom, hogy hozzászólásomból kimaradt egy fontos momentum: "Gondolkodjunk logikusan, biztos lesz eredménye..."
Dióda -> Led-> stb... Nem konkrét megoldást kínáltam, pusztán gondolkodni próbáltam, más laikus fejjel... Ha ez nem ment át, valószínűleg az én hibám.

Nyitófeszültség, világít-nem világít problémákkal tapasztalataim:
1. Mai napig birtoklok piros, sárga és zöld LED-eket, melyek 1,5V-ról vidáman viliznek! Ők tudják, miért...
2. Az általam (immár második éve) használt kínai gyártmányú fejlámpában egy (1) db KBNF LED található, 3xAAA méretű elemmel táplálva, csak egy kapcsoló közbeiktatásával, semmi elektronika. Nem melegszik, sokáig kitartanak a picurka elemek. És látok is mellette... Ja, és fehér fényű.
3. Kicsinke családomban közmegelégedésre használunk kulcstartóra helyezhető lámpácskát (ez is fehér...), egyetlen darab CR 2032 elemmel hajtva a beépített LED-et, előtétellenállás stb. nélkül. A CR 2032 nem mostani találmány, nem is tudja a névleges 3 V-ot... A LED, ha jól emlékszem, "Bonsai" típus.

Nos, ezek miatt írtam, hogy (idézem): típusfüggő!

Idézet:
azért látom oszlanak a vélemények


Szerintem nem oszlanak, csak másként közelítettük meg a kérdést. Mivel nem ismerem az adott LED-ek paramétereit (és szerintem Te sem...), nem is tudok pontos megoldást...

De legyen itt egy konkrét javaslat, ehhez viszont kell némi felszerelés:
- Szabályozható tápegység, amivel be tudod állítani a kívánt fezsültséget, vagy egy akkupakk.
- Multiméter
- Kb. 2kOhm potenciométer

Fogsz két LED-et, sorba kötöd őket, eléjük a potit. Rákapcsolod a tápra a kívánt feszültség mellett, vagy a használni kívánt akkuval (max. ellenállás használatával!), majd addig szabályzod a potit, amíg elegendőnek érzed a fényerőt. Majd járasd az összeállítást, ellenőrizve a melegedést, ha sok, vegyél vissza a fényerőből. Ha úgy gondolod, hogy minden rendben, elé jól világít idővel, és a ház sem égett le a melegedés miatt :), akkor szedd szét a próba áramkört, mérd meg a poti beállított ellenállását, majd irány a fiók mélye, vagy az elektronikai alkatrész kereskedés... Ezek után annyi párhuzamos kötést készítesz, amennyit csak akarsz! Értsd: ellenállás + 2 LED, párhuzamosan... Határ csak az akku kapacitás.

Na, ezzel biztosan elboldogulsz.

Üdv!


Vissza a tetejére 
   
 
Hozzászólások megjelenítése:  Rendezés  
 
Új téma nyitása Hozzászólás a témához  [ 92 hozzászólás ]  Oldal Előző  1, 2, 3, 4, 5, 6 ... 10  Következő

Fórum kezdőlap » Trial építések » Eszmecserék, csevej


Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 3 vendég

 
 

 
Nem nyithatsz témákat ebben a fórumban.
Nem válaszolhatsz egy témára ebben a fórumban.
Nem szerkesztheted a hozzászólásaidat ebben a fórumban.
Nem törölheted a hozzászólásaidat ebben a fórumban.
Nem küldhetsz csatolmányokat ebben a fórumban.

Keresés:
Ugrás:  
cron
Magyar fordítás © Magyar phpBB Közösség